Türkiye’de Marka Tescilinde Yetkili Kurum Hangisidir Ve Bu İşlemleri Yapmaya Kimler Yetkilidir?

Türkiye’de marka tescilinde yetkili kurum hangisidir ve bu işlemleri yapmaya kimler yetkilidir? Türk Patent ve Marka Kurumu ülkemizdeki tek tescil otoritesidir., sicile kayıtlı olan marka ve patent vekilleri tarafından temsil edilir ve imza yetkisi onlarda bulunmaktadır.

Marka Tescil Başvurusunda Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle tesciline alınmak istenen markanın hangi ürün/mal kapsamında kullanılacağı belirlenir.

Daha sonra, belirlenen ürünün kullanılacağı kapsam da tescil edilebilirliği ile ilgili araştırma yapılır.

Kanunen bir sakınca bulunmayan markalar için tescil başvuru işlemi yapılır.

Markaları tescil edilmesi için ücretsiz araştırma raporu düzenlenir ve markalara raporlar sunulmaktadır.

Marka Vekili Ve Ofisiyle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Vekil firmanın tecrübesi marka sahipleri için avantaj sağlamaktadır. Hak kayıplarının önlenmesi açısından yararlı olmasıdır.

Marka Ve Patent Vekili Nedir Ve Ne iş Yapar?

Sicile kaydı olan Marka ve Patent Vekilleri, marka başvurusu, patent başvurusu, , tasarım başvurusu, yapma hakkına sahip olan kişilerdir. Sadece başvuru işlemlerini yapmamaktadır. Firmaların tüm işlemlerinin yürütülmesi sağlamaktadır.

Marka Ve Patent Vekili Nedir Ve Ne iş Yapar?

Sicile kaydı olan Marka ve Patent Vekilleri, marka başvurusu, patent başvurusu, , tasarım başvurusu, yapma hakkına sahip olan kişilerdir. Sadece başvuru işlemlerini yapmamaktadır. Firmaların tüm işlemlerinin yürütülmesi sağlamaktadır.

Marka Ve Patent Vekilliği İçin Olması Gerekenler

Eğitim düzeyi lisans mezunu olmak zorundadır. Türk Patent Ve Marka Kurum’un 2 yıl arayla düzenlenmekte olan yazılı ve sözlü vekillik sınavları vardır. Bu sınavları kazanmak gerekmektedir. Kurumun vekil siciline kayıtlı olması gerekir.

Müseccel Marka

Tescilli olarak korunan marka anlamına gelmektedir

Tescil Öncesinde Yapılan Marka Araştırması

Tescil için talep edilecek markanın, ürünlerinin kapsamında kanunlar dikkate alınarak, Türkiye genelinde tescil edilebilirliği ile ilgili yapılan araştırmadır. Tescilli bir markanın aynısının yapılması suçtur. Bu suçu işleyen kişiler için hapis ya da adli para işlemi uygulanır. Tescilli bir markanın aynısının yapılması suçtur. Bu suçu işleyen kişiler için hapis ya da adli para işlemi uygulanır.

Tescilli bir markayı başkası da tescil ettirmesini başvuru kurumu iptal etmektedir. Ancak marka sahibi, başka birine noterden muvafakat verebilmektedir. Muvafakat, marka sahibi başka birinin markasını tescil ettirmesinde başvurusunun iptal edilmemesini sağlamaktadır. Aynı markanın tescilini alabilmektedir. Tescilli markanın iptalini yetkili mahkeme yapmaktadır. Markaların tescilliği aslında çok önemlidir ve kişiye ait olduğundan başkası tarafından kullanılması suç olmaktadır.