Türkiye’de Tescil Edilmiş Olan Bir Marka Yurtdışında da Geçerli Olur Mu?

Türkiye’de tescil edilmiş olan bir marka yurtdışında da geçerli olur mu? Sorusuna cevap arayan marka sahipleri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilen markanın sadece Türkiye sınırları içinde geçerli olduğunu bilmelidir.

Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da tescil edilmiş markanın hukuki haklarından yararlanmak isteyen marka sahipleri, söz konusu ülkede marka tescil başvurusunda bulunmalıdır. Marka tescil başvuruları ülkeye özgün olduğundan koruma altına alınmak istenilen marka her ülke için ayrı ayrı tescil başvurusunda bulunmayı gerekli kılar.

Markanın Uluslararası Tescil İşlemleri

Marka tescilinde edinilen haklar ulusal niteliktedir ve sadece tescil edilen ülkenin sınırları içerisinde geçerlidir. Dolayısıyla, Türkiye’de tescil edilmiş bir markanın yurt dışında hükmü yoktur. Marka sahipleri, tescil talep edilen ülkelerin tümünde ayrı ayrı tescil başvurusunda bulunmalıdır.

1 Ocak 1999 tarihinden beri taraf olunan Madrid Protokolü gereğince Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 98 ülkede marka tescil başvurusunda bulunabilir.

Yurt Dışında Marka Tescil İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Her ülkenin kendi yasaları ve işleyişi vardır, bu sebeple yurt dışında markasını tescil ettirmek isteyen marka sahiplerinin ülkenin belirlediği şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu konuda farklı ülkelerde marka tescili için gerekli kriterler değişiklik gösterebilir.

Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası başvuru talebinde bulunmak için ise Türkiye’de tescil edilmiş ya da başvuru aşamasında bulunan bir markaya sahip olunması gerekmektedir.

Uluslararası Marka Tescilinde Markanın Korunma Süresi Ne Kadardır?

Markanın hizmet alanının genişlemesiyle yurt dışında da marka tescil başvurusunda bulunan marka sahipleri, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da on yıllık koruma süresi ile karşılaşacaklardır. On yıllık süre sona erdiğinde ise marka sahibi yenileme talebinde bulunabilir ve markasının on yıl daha korunmasını sağlayabilir.

Marka Tescilinin Marka Sahibine Kazandırdığı Haklar Nelerdir?

Marka tescili ile marka sahibinin kazandığı haklar şöyledir;

  • Marka sahibi, markasını tek başına kullanabilir ve markasının bir başka kişi tarafından izinsiz kullanılmasına engel olabilir.
  • Marka sahibi, markasını devredebilir, miras bırakabilir, teminat gösterebilir veya rehin verebilir.

Tescil edilmemiş markalar, tescil edilen markaların korunması için getirilen yasalardan yararlanamazlar.